Kamine lahko imenujemo tudi moderne priprave za ogrevanje, ker lahko ogrevajo s toplim zrakom moči 5.000 do 17.000 Kcal/h poleg prostora, v katerem je kamin, tudi sosednje prostore. Kamine z zračnim grelnikom lahko opremimo z ventilatorji, kapacitete 700 ali 900 m3/h, ki lahko s primernim razvodom toplega zraka ogrevajo več prostorov ali celo celotno stanovanjsko enoto, površine 80+150 m2.
Razvod zraka (Tehnični nasveti iz priročnikov za klimatizacijo in za termoventilacijo). Običajno se uporablja horizontalen razvod, z uvajanjem zraka vzporedno s stropom cca 2,50 m od tal, kar omogoča najboljše pogoje za razvod toplega zraka po prostoru. Ta način razvoda je zelo učinkovit, če dovodne zračne rešetke vstavimo na notranje stene stavbe in usmerimo dovodni zrak proti zunanjim hladnejšim stenam, še posebej, če so rešetke za povratni vod zraka spodaj, odstranimo sloj hladnega zraka pri tleh.
Dovodne rešetke – rešetke za povratni zrak in prehodne rešetke. Za dober izkoristek ogrevalne naprave je zelo pomembna pravilna medsebojna razporeditev rešetk za dovod, prehod in vračanje zraka.
Dovodne rešetke. Preko dovodnih rešetk dovajamo topel zrak v prostor. Svetujemo vgradnjo rešetk 20 – 30 cm pod stropom, tako preprečimo, da topli zrak ne piha neposredno na osebe v prostoru in omogočimo prost razvod zraka po prostoru. Istočasno dovedeni zrak vleče za seboj tudi zrak iz prostora, ki se postopno meša z dovedenim zrakom in zato ne povzroča neprijetnih zračnih tokov, usmerjenih na osebe. Zračni tok je treba pravilno usmeriti, da na svoji poti ne zadene ob stebre, spuščene strope ali tramove, ker bi usmerjen na omenjene ovire, lahko povzročil zgoraj omenjene neprijetnosti. Dimenzije zračnega dovoda (svetli presek) morajo biti v sorazmerju s kalorično močjo, potrebno za ogrevanje, in z izhodno hitrostjo toplega zraka ter jih je treba prilagoditi obliki prostora. Izogibajte se previsokim temperaturam dovedenega zraka (ne preko 60°C), ker visoka temperatura razslojuje zrak, ki ustvari tako imenovani efekt “rdečih ušes” zaradi preveč segretega zraka pod stropom in efekt “hladnih nog” zaradi hladne-ga zraka pri tleh.
Rešetke za povratni zrak iz prostora. Rešetke vgradite spodaj po možnosti na isti strani, kjer so dovodne rešetke V praksi predvidite vgradnjo rešetk v podnožje kamina, vendar primerno oddalje-ne od kurišča, v levo ali desno stransko oblogo kamina ali v neposredno bližino. POVRATNE REŠETKE čvrsto povežite s priloženimi gibljivimi aluminijastimi cevmi 14 cm na ohišje nosilca ventilatorja, ki je vgrajen pod nivojem kurišča.
Prehodne rešetke. Vgradite jih v notranja vrata med prostori (kadar ne puščate vrata stalno odprta), da omogočite povratek dovedenega toplega zraka iz najbolj oddaljenih prostorov do podnožja kamina – za ponoven ciklus preko ventilatorja, tako dosežete enakomeren razvod toplote do vseh prostorov.
BM = Dovodna rešetka pod stropom z zaporo in regulacijo zraka
GT = Rešetka za prehod zraka
A+B = DOVODI za povratek zraka iz prostorov z odprtinami ø 14 cm, vezani na ohišje ventilatorja s cevmi s fiksno rešetko ali brez rešetke, brez zapore.
C = Odprtina za dovod zunanjega zraka pod nivoje, kurišča, z rešetko s stalno odprtimi režami in mrežo proti insektom, z regulatorjem zraka, odprtina ø 15/20 cm, odvisno od modela kamina.
D = Topli zrak vodimo pod stropom s kanali iz pocinkane pločevine z notranjim svetlim presekom ø 25×20 cm do dolžine cca. 12 m. Kanale na zunanji strani izoliramo s stekleno volno debeline 2,5 cm ter jih po potrebi ustrezno zamaskiramo s tankimi mavčnimi ploščami.
Varianta z dvema sobama
Varianta s tremi sobamiKomentar k predlaganim rešitvam v slikah Fig. A in B:
Dovodne zračne rešetke
Rešetke za povratni zrak iz prostorov:
Nasveti za razvod zraka Iz opisanega sledi, da je najracionalnejši razvod zraka pri kaminih (glede na termotehnične pogoje) sistem z razvodom toplega zraka preko DOVODNIH REŠETK, nameščenih zgoraj in POVRATNIH REŠETK, ki so montirane pri tleh.
Prednosti razvoda toplega zraka z dovodom pod stropom Smotrn je razvod toplega zraka z dovodom pod stropom, zračni tok mora biti usmerjen od notranjosti proti hladnim zunanjim stenam, da zrak, ki potuje navzdol, prenaša toploto v prostor. Da dosežemo ugodno temperaturo po vsem prostoru, so potrebne velike količine toplega zraka s primerno temperaturo.
Slabosti razvoda toplega zraka z dovodom pri tleh Izvedbe s kanali majhnega preseka in z rešetkami za dovod toplega zraka pri tleh pripomorejo k zbiranju toplega zraka v plasteh pod stropom. Kanali z majhnim presekom namreč dovajajo manjše količine prekomerno segretega zraka.
Levo: Optimalna rešitev Desno: Neracionalna rešitev
Vgradnja: Praktični nasveti
Kanali za razvod toplega zraka
Priporočila za izvedbo kanalov pri kaminu
Izogibajte se prikazanim nepravilnim priključkom pri kaminu
Priključki na dovodne kanale za topli zrak pri kaminu
Priključek na enoten kanal pri kaminu z loputo za usmerjanje desno-levo, ki se uporablja za velike stanovanjske enote, s priklopom za predel stanovanja dan/noč
Kroženje zraka
Shema priključkov povratnega zraka na kamine
Članek je informativne narave zato si podjetje Peči keramika pridržuje pravice vnosa morebitnih napak in ažurnosti podatkov. Za natančne informacije mojstra in individualna vprašanja nas kontaktirajte na telefon ali mail. Veseli pa bomo tudi vašega osebnega obiska v našem salonu!
Vir besedila in slik: G. Giani in G. M. J. Lavarini. (1995). Vse, kar ste želeli vedeti o kaminih : ilustriran priročnik o kaminih. Milano: Di Baio.